Czym zdezynfekować odzież?

Ubrania to idealna kryjówka dla wirusów i bakterii. Na ich powierzchni są w stanie przetrwać przez zaskakująco długo – nie kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin. Niektóre tkaniny mogą być siedliskiem niebezpiecznego wirusa nawet przez kilka dni. Dlatego chcąc uniknąć zakażenia, warto zadbać o czystość swojej garderoby. Czym zdezynfekować odzież, by mieć pewność, że zniknęły z niej wszystkie mikroby?

Czy pranie wystarczy, żeby zdezynfekować ubrania?

Zastanawiając się, czym zdezynfekować odzież, większość osób instynktownie myśli o praniu. Zastanawia się, po jakie środki czyszczące sięgnąć, żeby efektem były czyste, wolne od wirusów i bakterii ubrania.
Tymczasem choć dobra chemia pomaga usunąć brud i plamy, dla wirusów i bakterii najbardziej niebezpieczna jest temperatura. Im wyższa – tym skuteczniejsza dezynfekcja. Pranie w 90 stopniach w ciągu kilku sekund usuwa wszystkie groźne wirusy i bakterie, pranie w 60 stopniach daje podobny efekt po około 15 minutach. Dlatego zaleca się pranie ubranek niemowlęcych w tak wysokich temperaturach – noworodek jest bowiem najbardziej narażony na choroby ze względu na słabą, dopiero kształtującą się odporność.

Co z ubraniami, których nie można prać w wysokich temperaturach?

Nie wszystkie elementy garderoby można prać w 60 stopniach. Ba, często na metce znajduje się informacja, żeby unikać nawet prania w 40 stopniach. Jak wtedy skutecznie zdezynfekować ubranie? Najlepszą metodą wciąż jest wysoka temperatura.
Po praniu w niższej niż 60 stopni temperaturze najlepiej przeprasować ubrania, aby mieć pewność, że z ich powierzchni usunięte zostały wszystkie bakterie i wirusy. Wygodnym rozwiązaniem są także nowoczesne parownice do ubrań, które nie niszczą ich powierzchni, a jednocześnie odkażają. Z powodzeniem można używać ich także na co dzień, do szybkiego odświeżenia garderoby czy dezynfekcji odzieży, która nie nadaje się do prania: płaszczy, kurtek, materiałowych toreb. Warto pamiętać również, by odzież wierzchnią zdejmować zaraz po wejściu do mieszkania, aby wirusów nie roznosić niepotrzebnie po domu.

Oceń post

Kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Dodaj komentarz