Jakie buty w góry?

Co znajdziesz w tym artykule:

 

Wybierając się w góry, trzeba odpowiednio przygotować się do tamtejszych warunków. Niezwykle ważne są buty, od których w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo na szlaku. Przed wyjazdem warto się dowiedzieć, jak wybrać buty w góry.

Buty trekingowe

To właśnie w tej kategorii należy szukać, gdy chcemy kupić buty specjalnie do turystki górskiej. Jednocześnie należy pamiętać, że ten model, który sprawdzi się latem, niekoniecznie zapewni nam całkowity komfort zimą, dlatego buty trekingowe należy wybierać z głową. W odróżnieniu od traperów nie są to buty uniwersalne, ale na szlaku sprawdzą się od nich znacznie lepiej.

Jak wybrać buty w góry?

Najpierw trzeba spojrzeć na porę roku, w której będziemy ich używać – sezon zimowy czy sezon wiosna-lato? Następnie należy rozstrzygnąć, do czego buty będą nam potrzebne – trudne szlaki górskie czy bardziej płaskie i zalesione tereny? Ponadto bardzo istotne jest właściwe dobranie rozmiaru. Letnie buty trekkingowe powinny być około 0,5 cm dłuższe niż stopa, a buty zimowe nawet o centymetr. Wynika to z faktu, że w ciągu dnia stopy nieco zmieniają rozmiar, a podczas długiego chodzenia mogą puchnąć.

Buty górskie na sezon zimowy – warto przyjrzeć się butom trekkingowym wysokim, które sięgają ponad kostkę. Będą dobrze chronić przed śniegiem, a ponadto zapewnią odpowiednią stabilizację kostce. Są wręcz niezbędne na wymagającym szlaku oraz wtedy, gdy spacerujemy z obciążeniem w postaci plecaka. Na lato będą jednak za ciepłe.

Jakie buty na lato w góry wybrać?

Letnie buty w góry – lepiej sprawdzą się tutaj niskie buty trekkingowe. Jeżeli wybierzemy model ze sztywną podeszwą, będzie można używać ich również na skalistych podejściach (jeżeli wybieramy się na nierówny teren, wówczas warto wybrać buty, których wiązanie wychodzi daleko na palce – gwarantuje to lepsze dopasowanie do stopy).

Buty na mniej wymagające trasy – jeżeli wybieramy się w tereny leśne oraz dość płaskie, wówczas wystarczą nam buty ze średnią lub miękką podeszwą. Są znacznie lżejsze od butów przystosowanych do terenów typowo skalistych i nierównych.

Oceń post

Kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Dodaj komentarz